اردوهای جهادی

اردوی جهادی گروه منتظران ظهور در گیلان غرب

اردوی جهادی گروه منتظران ظهور در گیلان غرب

در این مطلب درباره اردوی جهادی گروه منتظران ظهور در گیلان غرب اطلاعاتی کسب خواهید کرد.

شهرستان گیلان غرب

گیلان غرب، مرکز شهرستان گیلان غرب واقع در غرب استان کرمانشاه است. بیشتر مردم این شهر از ایل کلهر هستند که بزرگترین ایل کردستان می‌باشد. گیلان غرب در ایران بعنوان دومین شهر مقاوم کشور شناخته شده‌است. لقب دومین شهر مقاوم کشور ایران به سبب مقاومت مردم گیلان غرب درسال ۱۳۵۹ در مقابل حمله ارتش عراق، از جانب آیت الله خامنه‌ای به این شهر اختصاص داده شده‌است. بیشترین معادن قیر طبیعی ایران در گیلان غرب است. گیلان غرب از قطبهای مهم ادبی و جایگاه ادبیان نامدار در عرصه فعالیتهای ادبی کُردی کلهری در استان کرمانشاه و ایلام می‌باشد. جمعیت کل شهرستان گیلانغرب طبق آخرین سرشماری ۶٠۶٧١ نفر بوده است و بخش مرکزی ۴۱۹۷۱ نفر بوده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج جامعه پزشکی، به نقل از دفاع پرس، فصل تابستان که فرا می‌رسد برخلاف کسانی که برای تفریح به سفرهای خارجی می‌روند و یا به مناطق گردشگری کشورمان سفر می‌کنند، عده‌ای از پزشکان و دانشجویان در حرکتی جهادی به نقاط محروم کشور سفر کردند، تا بلکه با ارائه خدمات عمرانی، درمانی و فرهنگی بتوانند التیام‌بخش دردهای ناشی از کمبود امکانات مردم چنین مناطقی باشند.

در همین راستا کاروان رسانه‌ای به روستاهای «نیان» و «قیلان» از توابع گیلان غرب استان کرمانشاه اعزام شد؛ تا با حضور در این منطقه کم‌برخوردار، انعکاس‌دهنده فعالیت‌های گروه جهادی «منتظران ظهور» و توجه دادن مسئولان به ضرورت ارائه خدمات بیشتر به چنین مناطقی باشد. لذا آنچه در ادامه آمده انعکاس خبر‌ها و نتایج سفر یک روزه خبرنگار اعزامی دفاع پرس به کرمانشاه است.

گروه ۱۳۰ نفره جهادی

جلال عادلی مسئول گروه جهادی «منتظران ظهور» با اشاره به اینکه این گروه جهادی از سال ۸۸ فعالیت خود را شروع کرده، گفت: ما در این نقطه در ۴۰ کیلومتری مرز، چهار درمانگاه در روستا به صورت موقت راه اندازی کرده‌ایم که اساتید دانشگاه، اعضای هیأت علمی و متخصصین رشته‌های پزشکی و داندانپزشکی با گرایش‌های مربوطه برای ارایه خدمات در این اردو حضور دارند.

وی با بیان اینکه امسال این اردو در گیلان غرب استقرار یافته است، اظهار کرد: در این اردو دو درمانگاه تخصصی دندانپزشکی تاسیس کردیم که در یک بخش تخصصی دندانپزشکی ترمیمی و در بخش دیگر بخش تخصصی ایمپلنت برای مراجعین ارایه می‌شود، همچنین در کنار این درمانگاه لابراتوار دندان‌سازی و کشیدن دندان نیز در بخش جراحی ارایه خدمت دارند.

مسئول گروه جهادی «منتظران ظهور» ادامه داد: در این اردوی جهادی پزشک متخصصان زنان، کودکان، جراحی عمومی، داروخانه و گروه آموزش بهداشت دهان و دندان در کنار ارایه خدمات پزشکی، مشغول به فعالیت هستند.

وی با بیان اینکه در کنار گروه پزشکی، کمک به درس دانش آموزان منطقه و انجام کار فرهنگی با حضور ده نفر از اعضای گروه جهادی نیز صورت می‌گیرد، افزود: امسال ما از ۱۳۰ نفر نیرو بهره می‌بریم و برآورد ما این است که در پایان اردو ۱۰۰ بیمار در امر پزشکی و ۴۰۰ بیمار در امر دندانپزشکی خدمات ما را دریافت کنند.

۳۰ روستای گیلان غرب تحت پوشش خدمات پزشکی

عادلی با اشاره به اینکه در این منطقه ۳۰ روستا تحت پوشش فعالیت‌های گروه جهادی «منتظران ظهور» قرار دارد، بیان داشت: پیش بینی کردیم حداقل در طول مدت برگزاری اردو، تعداد سه هزار بیمار معاینه و پذیرش شوند، اما با توجه به استقبال مردم این تعداد به پنج هزار نفر هم خواهد رسید.

وی گفت: در این گروه پزشکی تعداد ۹۰ نفر دندانپزشک، ۱۰ نفر دندانساز، پنج نفر روانپزشک، ۱۰ نفر برای گروه فرهنگی ارایه خدمات می‌دهند.

مسئول گروه جهادی «منتظران ظهور» با بیان اینکه این اردو به صورت خودجوش به همت بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تهران واحد دندانپزشکی از سال ۸۸ شکل گرفته و تاکنون در ده استان ارایه خدمت داشته، ادامه داد: برای این اردو ۳۰۰ نفر ثبت نام کرده‌اند که به دلیل تعداد زیاد متقاضی مجبور به گزینش شدیم و برای سال آینده بتوانیم از وجود ۱۵۰ نفر در گروه «منتظران ظهور» بهره ببریم.

عادلی با بیان اینکه برای این اردو روزانه تقریبا ۱۰۰میلیون تومان هزینه در امر پزشکی برآورد کردیم، گفت: سال گذشته سال گذشته ۷۰ میلیون تومان خرج اردو شد که خروجی آن یک میلیارد تومان شد اما امسال با توجه به افزایش هزینه‌ها قطعا این رقم به بالای یک میلیارد تومان می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه از ۱۶ مرداد در این منطقه حضور یافتیم و ۲۴ مرداد هم از منطقه خارج می‌شویم، افزود: این هزینه‌ها برای ارایه خدمات به روستاییان کاملاً رایگان بوده و فقط از افراد حاضر در این گروه مبلغ ۵۰ هزار تومان به عنوان کمک هزینه ایاب و ذهاب دریافت کردیم.

ساخت ۱۰۰ دست دندان مصنوعی رایگان

دکتر منگولی، محبی و زیاری نیز از جمله پزشکان دندان سازی هستند که به همراه گروه جهادی «منتظران ظهور» به گیلان غرب سفر کرده‌اند تا در خدمت مردم محروم این منطقه باشند.

دکتر محبی گفت: این کار‌ها علاقه خاص می‌خواهد و احساس می‌کنیم به این مردم کم برخوردار نیز باید خدمتی انجام دهیم زیرا این عزیزان هم به گردان ما حق دارند.

دکتر زیاری نیز با اشاره به اینکه هر کدام از اساتید که در این منطقه حضور یافتند، دارای موقعیت و جایگاه خاصی هستند، بیان کرد: هر کدام از این اساتید احساس می‌کنند اگر رفاه و امنیتی وجود دارد در گرو وجود همین مردم مناطق مرزی کشور است؛ به همین علت و علی رغم وجود همه کمبود‌ها، آمده‌ایم تا جهادی در کنار مردم خدمت کنیم.

وی افزود: طی مدت دو روزی که از اقامت ما در منطقه می‌گذرد، حدود ۳۴ فک بالا و پایین قالب گیری گردیم که در مجموع تصور می‌کنم طی مدت اقامتی که در این روستا خواهیم داشت، بتوانیم تا ۱۰۰ دست دندان را قالب گیری و درست کنیم.

این پزشک جهادگر ادامه داد: برای قالب گیری و ساخت هر دست دندان مصنوعی در تهران هزینه‌ای بین یک میلیون تومان تا پنج میلیون تومان انجام می‌شود که ما در اینجا این کار را بدون هیچ چشم داشت مادی، انجام می‌دهیم.

وی که سال سومی است در اردوهای جهادی شرکت می‌کند، تصریح کرد: خدمات گروه‌های جهادی همانند سیلاب که در مدت کوتاهی با آب پر حجمی از منطقه‌ای عبور می‌کند، است لذا خدماتی که این عزیزان انجام می‌دهند، حکم مُسکن دارد؛ به همین خاطر باید مسئولان مربوطه برای رفع محرومیت از چنین مناطقی فکری اساسی بکنند که یکی از این اقدامات می‌تواند حضور پزشک به صورت نوبتی در خانه‌های بهداشت مناطق کم برخوردار باشد.

آموزش نحوه نگهداری دندان‌ها به کودکان

دولت آبادی هم که دانشجوی دندانپزشکی است و برای اولین بار به این اردو‌ها آمده، مشغول آموزش و آشنا ساختن کودکان با نحوه نگهداری دندان‌هایشان است.

وی در همین رابطه می‌گوید: ما در اینجا به بچه‌ها طریقه مسواک زدن، اقدامات بهداشتی، مواد غذایی که به دندان‌ها آسیب می‌رساند را آموزش می‌دهیم تا در آینده مشکلات درمانی کمتری داشته باشند.

ارایه پیشرفته‌ترین درمان‌های دندانپزشکی روز دنیا

دکتر سید محمد رضا سازور دندانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تهران هم که به عنوان یک جهادگر در این گروه حضور یافته، با بیان اینکه پیشرفته‌ترین درمان‌های دندانپزشکی روز دنیا در قالب ایمپلنت برای افراد نیازمند در محروم‌ترین مناطق کشور ارایه می‌کنیم، بیان داشت: ارایه خدمت به نقاط محروم یک عشق و علاقه خاصی به همراه دارد به همین خاطر علی رغم درآمد خوبی که در تهران می‌توانم طی این مدت داشته باشم، با این حال رفاه شهری را برای حضور چند روزه در این منطقه‌‌ رها کردم تا در خدمت مردم کم برخوردار باشم.

وی با تأکید بر اینکه گیلان غرب دومین شهر مقاوم کشور نامیده می‌شود، اظهار کرد: خاک این بخش از کشورمان به دلیل جان فشانی‌هایی که در آن صورت گرفته، مقدس است لذا وظیفه داریم به تمام مردم اینجا خدمتی را که می‌توانیم ارایه دهیم و خالصانه‌ترین خدمت‌ها را در اختیار ان‌ها قرار دهیم.

وی در ادامه تأکید کرد: در این نطقه صفر مرزی بواسطه حضور مرزداران کشورمان و تلاش خدمتگزاران نظام اسلامی امنیت کامل برقرار است به نحوی که تلاش و همت مردم این خطه از سرزمینمان در دفاع مقدس حیرت دنیا را برانگیخت لذا وظیفه داریم تا جایی که می‌توانیم از هیچ نوع خدمتی برای این مردم دریغ نکنیم.

وی در مورد ارایه ارزش ریالی خدمت ایمپلنت در این اردو هم عنوان کرد: بخش ایمپلنت به دلیل قطعاتی که وارد می‌شود یکی از درمان‌های گران است و این باعث شده تا هزینه ایمپلنت بین ۳ میلیون تومان تا ۷ میلیون تومان برآورد شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *